1. Anasayfa
 2. Emeklilik

Evde Bakım Maaşı Alanlara Emeklilik Hakkı?

Evde bakım maaşı alanlara emeklilik hakkı var mı, ağır engelli çocuğu olan engelli annelerin emeklilik hakkı var mı? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


34
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Evde bakım maaşı alanlara emeklilik hakkı var mı? Sorusu engelli bakımını üstlenen kişiler tarafından oldukça merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu yazımızda, evde bakım maaşı alanlara emeklilik hakkı konusunu ele alacağız.

Evde bakım maaşı alanlara emeklilik hakkı var mı?

İş hayatında olamayan, evde engelli bakımını üstlenen veya tamamen engelli yakınına bakan kişilere yönelik şu an için yasal emeklilik hakkı yoktur. Bakım maaşından faydalanan kişiler, özellikle ağır engelli çocuğun bakımını üstlenen anneler, iş hayatına katılamamaktadır.

Evde Bakım Maaşı Alanlara Emeklilik Hakkı
Evde Bakım Maaşı Alanlara Emeklilik Hakkı

Evde bakım maaşı alanlar, çalışan statüsünde olmadıkları için normal bir emeklilik sistemi içinde yer almazlar.

Geçtiğimiz yıllarda bu konu ile ilgili bazı çalışmalar yapılmış fakat yasa taslağı meclise gelmemiştir. Kısaca yasa taslağını incelemek gerekirsek;

Engelli ve yaşlı yakınına kendisinden başka bakımını üstlenecek kimsenin olmaması ve bu sebeple bir işte çalışamayan, evde bakım maaşı alan kişiler “sosyal güvenlik” kapsamına alınacak. Kişilerin sigorta primleri devlet tarafından yatırılarak emeklilik hakkı sağlanacak.

2022 sayılı “65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun” kapsamında engelli bakımını üstlenen kişilere, gelir kriteri dikkate alınarak “bakım maaşı” ödemesi yapılarak mağduriyet bir nebze olsun giderilmektedir.

İş hayatına katılamayan, bakıma muhtaç olan yakınlarına bakmak için mesleklerini bırakan engelli yakınları emeklilik hakkı istiyor.

Ağır engelli çocuğu olan engelli annelerin emeklilik hakkı var mı?

Sigortalı olarak çalışan ve ağır engelli çocuğu olan annelerin bilindiği üzere 01 Ekim 2008’den sonrası ödenen primlerinin 4/1 kısmı prim olarak ilave edilmektedir. Engelli annesi erken emeklilik hakkı ile ilgili detaylı bilgi almak için alt kısımda yer alan konumuzu inceleyebilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Hiç Çalışmayan Engelli Annelerine Emeklilik 2023

Engelli çocuğunun bakımını üstlenen anneler sosyal ve ekonomik olarak rahatlatılmalı ve emekli olabilmelerini sağlayacak şartlar yeniden düzenlenmelidir.

Konu ile ilgili internet ortamında birçok kampanya düzenlenmektedir. Sizlerde engelli annesi erken emeklilik hakkı kampanyasına imzanız ile destek verebilirsiniz.

Engelli Annesi Erken Emeklilik Kampanyası

Evde bakım maaşı alanlara emeklilik hakkı konusu ile ilgili görüşlerinizi, sorularınızı ve merak ettiklerinizi alt kısımda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 350
  be_endim
  Beğendim
 • 60
  g_zel
  Güzel
 • 14
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 10
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 14
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 17
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (34)

 1. 24 Mayıs 2023

  Merhabalar sağ meme timör vardı Mart ayında ameliyat oldum sadece kitleyi aldılar şu an 20 gün ışın tedavisi görüyorum eyt olarak 5850 günü doldurmam gerek şu anda 4000 günüm var bu durumumdan dolayı pirimim düşermi yoksa aynı pirim günleri doldurmam mı gerekir engelli raporu bana verirlermi

Bir yanıt yazın