1. Ana Sayfa
  2. Diğer

İstifa Dilekçesi Nasıl Yazılır?

istifa mektubu nasıl verilir, istifa dilekçesi kaç gün önce verilir, istifa dilekçesi elle yazılır mı, istifa dilekçesine hangi tarih yazılmalı tüm bu soruların cevapları yazımızın devamında yer almaktadır.


+ - 0

İşyerinde uzun süreli kalmak her iş arayan ve işe sahip olan kişinin isteğidir. Ne yazık ki bazen kişilerin bazen çalışma şartlarının olumsuzluğu ya da işverenin işten çıkarma durumları olabilmektedir. İstifa dilekçesi nasıl yazılır, istifa dilekçesi elle mi yazılmalıdır, istifa dilekçesi örneği nasıl olmalıdır tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

İstifa mektubu nasıl verilir?

İstifa mektubu kısa, net ve anlaşılır olmalı ve dilekçe el ile yazılarak ıslak imza atılmalıdır. İstifa dilekçesi İnsan Kaynakları birimine, eğer işyerinde böyle bir bölüm yoksa Genel müdürlükte yetkili kişiye teslim edilmelidir.

Istifa dilekçesi kaç gün önce verilir?

İstifa dilekçesi verme süresini örneklendirmek gerekirsek; 1,5 yıl ile 3 yıl arası çalışmış kişi işten ayrılmayı düşünmesi durumunda 6 hafta önce, 3 yıl ve üzerinden çalışan bir çalışan ise 8 hafta önce vermesi gereklidir. Çalışan ihbar bildirim süresine uymaz ise çalıştığı firmaya ihbar tazminatı ödemek durumunda kalabilir.

İstifa dilekçesi elle yazılır mı?

İstifa dilekçesi elle yazılmalı ve ıslak imza atılmalıdır. İstifa dilekçesinden adı soyadı, işten neden istifa ettiğini ve işten ayrılmak istediği tarihi net şekilde belirtmelidir.

İstifa dilekçesine hangi tarih yazılmalı?

İstifa dilekçesi vermeden önce belirteceğiniz tarih sizin için önemlidir. Çalıştığınız süreye bağlı olarak tarih verilmesi oldukça önemlidir.

  • 6 ay ve daha kısa süre çalışmanız durumunda istifa dilekçesi 2 hafta öncesi
  • 6 ay ve 1,5 yıl arası süre çalışmanız halinde istifa dilekçesi 4 hafta öncesi
  • 1,5 yıl ve 3 yıl arası çalışmanız durumunda istifa dilekçesi 6 hafta öncesi
  • 3 yıl ve üzeri çalışılması durumunda 8 hafta öncesi 

istifa dilekçesi vermeniz durumunda ihbar tazminatı ödeme yükümlüğününüz ortadan kalkacaktır.

Özel sektörde istifa süreci nasıldır?

Özel sektör çalışanlarının istifaları sade ve kısa bir dilekçe ile mümkün olur. Dilekçede işe başlanılan tarih çalışma süresi, sektördeki göreviniz ve istifa edeceğiniz tarihe yer vermeniz yeterli. Bir sebebe bağlı olarak istifa etme gerekçesi de ekleyebilirsiniz. Bu dilekçede adres, tarih isim soyad ve imza gibi dilekçenin ana unsurlarını unutmamanız gerekir. Özel sektörde insan kaynakları müdürlüğüne dilekçenizi teslim edersiniz.

Devlet kurumlarında istifa süreci nasıldır?

Kamu kurumlarından istifa keyfi olarak 10 iş gününde işe gelinmemiş ise istifa edilmiş sayılır. Ya da kuruma verilecek bir istifa dilekçesi ile kurumdan istifa edilmek istenen sebepler yazılarak ilgili yetkili amirin onayına sunularak istifa edilir.

İstifa dilekçesi örneği nasıl olmalıdır?

Örnek bir istifa dilekçesi alt kısımda yer almaktadır.

…/…./.20..

İnsan Kaynakları Müdürlüğüne

…./…/20.. tarihi itibariyle başlamış olduğum Firmanızdaki (……) Departmanındaki görevimden …./…/20…. tarihi itibariyle istifa etmeyi istiyorum. İstifamın kabulünü ve gereğinin yapılmasını arz ederim.

Uzun senelerdir birlikte firmamızda emek vermenin ve bu emeğimin karşılığını hem maddi hem de manevi hassını sizlerle yaşadığım için teşekkürlerimi sunarım.

…./…./20…

İsim ve Soy isim

İmza

Adres:

İletişim Telefonu:

Mail Adresi

gibi sade, anlaşılır bir istifa dilekçesi ile başvuru yapıldığı takdirde en kısa süre içerisinde talebinize sözlü yada yazılı cevap verilecektir. Yazılı cevap almaya önem göstermeniz bir sonraki işini açısından referans olabilir.

İş başvurusu yaparken istenilen iş ve kişinin sahip olduğu eğitim ve tecrübelerine yer verilir. Resmi kurum olan çalışma ve sosyal güvenlik müdürlükleri açık iş pozisyonlarına uygun yerleştirmeler yapar. Böylelikle kişi iş sahibi olurken devlette kayıt dışı, sigortasız eleman çalıştırma gibi olumsuzlukların önüne geçmeye çalışır. Bazen bu kurum tarafından değil de küçük ilanlar ya da eş dost tavsiyesi ile de iş bulmak mümkündür.

Yazar Hakkında

Engellilik alanında çalışmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kurumlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktaran blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap