1. Anasayfa
 2. Diğer

Referans Dışı Ne Demek (Tahlil Sonuçları) 

Referans dışı ne demek, değer referans dışı ne demek, tahlilde referans dışı ne demek, 1 değer referans dışı ne demek, e-nabız değer referans dışı ne demek? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Kan tahlilleri, normal değerler ve referans dışı değerlerle birlikte çeşitli değerleri göstererek sonuçlarını alan her kişinin sıkça karşılaştığı ve duyduğu “referans dışı” terimini içermektedir. Referans dışı ne demek? Sizler için detaylıca araştırdık.

Referans dışı ne demek?

Kan tahlili sonuçlarında “referans dışı” terimi, ölçülen değerin normal aralığının dışında veya belirlenemeyecek kadar farklı olduğunu gösterir. Bu terim, tüm kan değerleri için kullanılır ve tahlil yaptıran kişilere değerlerinin normalden sapma gösterdiğini bildirir.

referans dışı ne demek
referans dışı ne demek

Değer referans dışı ne demek?

Değer referans dışı ifadesi, bir ölçümün normal referans aralığından sapma gösterdiğini ifade eder. Bu, ölçülen değerin normal değerlerin dışında olduğunu ve potansiyel olarak sağlıkla ilgili bir sorunu işaret edebileceğini gösterir.

Tahlilde referans dışı ne demek?

Tahlilde referans dışı ifadesi, bir laboratuvar testi sonucunun normal referans aralığı dışında olduğunu ifade eder. Tıbbi bir tahlil sonucunda, genellikle belirli bir parametrenin normal değerlerine karşı ölçülen değerini belirlemek için bir referans aralığı belirlenir.

Bir tahlil sonucu, referans aralığının dışında çıkarsa, bu “referans dışı” olarak adlandırılır. Bu, ölçülen parametrenin normal değerlerin üzerinde veya altında olduğunu gösterir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Epikriz Raporu Nasıl Alınır?

1 değer referans dışı ne demek?

1 değer referans dışı, bir laboratuvar testi sonucunun sadece bir değerinin normal referans aralığı dışında olduğunu gösterir. Vücuttaki geçici bir değişiklik veya dış etkenler vb. durumlar bir değerin referans aralığının dışında çıkmasına neden olabilir.

E-nabız değer referans dışı ne demek?

E-nabız değer referans dışı” ifadesi, e-Nabız platformunda görüntülenen bir sağlık değerinin normal referans aralığı dışında olduğunu belirtir. Bir sağlık değeri E-Nabız’da “referans dışı” olarak belirtiliyorsa, bu, ölçülen parametrenin normal değerlerin üzerinde veya altında olduğunu gösterir.

E-nabız üzerinde görüntülenen bir referans dışı değer, kesin bir teşhis anlamına gelmez. Bu sonuçlar, bir sağlık uzmanı tarafından değerlendirilmeli ve yorumlanmalıdır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Sağlık Kurulu Raporu E-devlete Ne Zaman Düşer?

Referans dışı nedir? Konumuz hakkında merak ettiğiniz soruları alt bölümde yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili