1. Anasayfa
 2. Diğer

Resmi Tatiller Yıllık İzinden Sayılıyor mu?

Hafta sonları yıllık izinden sayılır mı, ulusal bayramlar ve dini bayramlar yıllık izinden sayılır mı, memurlarda resmi tatiller yıllık izinden sayılır mı bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Çalışan kişilerin merak ettikleri sorulardan birisi de yıllık izin haklarının dini bayramlar ya da diğer resmi günlere denk gelmesinin ardından bu izin haklarında düşüp düşmeyeceğidir. Bu konuyu sizler için araştırdık.

Çalışan kişilerin yıllık izin hakkı kurumlara göre değişiklik göstermektedir. Hem kamu kurumlarında hem ise özel sektör çalışanlarına özel olarak yıllık izin hakları bulunmaktadır. Yıllık izin hakları işçinin istediği tarih aralığında kullanabileceği hakları temsil etmektedir. Yıllık izin hakları kanunlarla da koruma altına alınmış olan haklar arasında yer almaktadır. Yıl içinde yoğun şekilde çalışarak psikolojik ve fiziksel olarak yoğun bir çaba sarf eden çalışanlar, kendilerini dinlendirmek fiziksel ve psikolojik olarak daha iyi ve daha sağlıklı pozisyona ulaşmak için her zaman dinlenmeye hakkı vardır. 

Hafta sonları yıllık izinden sayılır mı?

Yıllık izninden 10 gün kullanmak isteyen bir kişini izin tarihleri arasında hafta sonları girecektir. Bu hafta sonları kişinin izin günlerinden sayılmaktadır. Yani örnek vermek gerekirse 1 ocak tarihinde aylık izne çıkan bir kişi 1 şubat tarihinde işe dönecek olsun. 1 aylık yıllık izin kullanımında hafta sonları kişinin aldığı yıllık izinden sayılır.

Ulusal bayramlar ve dini bayramlar yıllık izinden sayılır mı?

Hafta sonları dışında yıllık iznin içine denk gelen ulusal bayramlar, dini bayramlar yıllık izin süresinden sayılmamaktadır. Yani kişi bayram tatili ile birleştirerek ek olarak 10 gün izin aldığında bayram tatilinin de 10 gün olduğunu farz edersek toplamda 20 gün tatil yapacaktır ancak 10 gün yıllık izninden kullanmış olacaktır.

Yıllık İzin Süreleri Kaç Gündür?

Memurlarda resmi tatiller yıllık izinden sayılır mı?

Kamu ve kurumlarında çalışan memurların yıllık izin süreleri, izin tarihleri içerisinde resmi tatil günleri olması durumunda bugünler yıllık izin süresinden sayılmaz.

Memurlarda hafta sonu yıllık izinden sayılır mı?

Kamu ve kurumlarda çalışan memurlarında yıllık izin süreleri içerisinde yer alan hafta sonları, çalışan memurların yıllık izin süresine dahildir.

Yıllık izin resmi tatile denk gelirse

Yıllık izinler hafta sonuna denk gelirse kişinin izin sürelerinden sayılmaktadır. Yıllık izin her çalışan kişinin hakkıdır kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişilerin bu hakları ve imkanları daha şeffaf şekilde uygulanırken, özel sektörde çalışan işçilerin ise biraz daha katı olduğunu söylemek mümkündür. Nitekim karar mekanizması özel sektörde işletmeye ait olmasından bayram dönemlerinde özel sektörde resmi tatiller 3 gün olurken kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların ise izin süreleri 7 ya da 8 günü bulabilmektedir.  Bu bağlamda yıllık izin süreleri ile ilişkili olarak yıllık izinlerin tatil süreleri içinde etkilenip etkilenmediğini öğrenmiş olduk.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili