1. Anasayfa
 2. Engelli

Tek Böbrek İçin Hangi Oranda Engelli Raporu Verilir?

Tek böbrek nedenleri nedir, tek böbrekle yaşanır mı, tek böbreği olan kişiler ne sıklıkla doktora görünmeli, tek böbrek nasıl teşhis edilir, tek böbrek engel oranı, tek böbrekle kaç yıl yaşanır? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


9

Tek böbrek durumu bir hastalık olmayıp adından da anlaşılacağı gibi tek bir fonksiyonel böbreğe sahip olma durumudur. Bu bir doğum kusuru nedeniyle olabilir veya bir böbreğinin bir hastalık nedeniyle bir böbreğin kaybıdır.

Böbrekler hayati organlardır ve kanın atıklardan arındırılması ve toplam vücut su içeriğinin düzenlenmesi gibi önemli işlevleri yerine getirirler.

Tek böbrek nedenleri nedir?

Sağlık kişilerde iki böbrek vardır, ancak bazı kişilerde sadece bir tane vardır. Bu durumun olmasının üç ana nedeni vardır;

 • Doğuştan bir böbrek eksikliği,
 • Sağlık sorunları nedeniyle bir böbreğin kaybı,
 • Böbrek bağışı

Tek böbrekle sağlıklı olmak mümkün olduğundan, bazı insanlar bir röntgen keşfedilene kadar bir böbreklerinin eksik olduğunu fark etmezler.

Tek böbrekle yaşanır mı?

Tek böbreğinizin olması yaşamı tehdit eden bir durum değildir ve bir fonksiyonel böbreği olan çoğu insan normal ve sağlıklı bir yaşam sürmeye devam edecektir. Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek daha önemli hale gelse de yaşam kalitesini etkilemez. Bazı durumlarda, bireyler böbrek fonksiyonlarında azalma ve hipertansiyon gibi birkaç komplikasyon yaşayabilir .

Tek böbrekle yaşam

Tek böbreği olan birçok insan, temelde iki böbreği olanlarla aynı şekilde yaşayabilir. Kalan böbrek genellikle eksik olan böbreği telafi edebilir.

Tek böbrek engel oranı
Tek böbrek engel oranı

Uzun süreli takip bakımınızın bir parçası olduğunu unutmadan, doktorunuz sağlığınız için bazı şeyler önerebilir;

 • Bol su içmek,
 • Sağlıklı bir diyet,
 • Düzenli egzersiz,
 • Kilo kontrolü

Tek böbreği olan kişiler, bilinçli beslendikleri, düzenli egzersiz yaptıkları, tansiyonlarını ölçtükleri ve düzenli kontrolleri oldukları sürece, tek böbrekle sağlıklı bir yaşam sürebilir. Bu adımlara ek olarak, temas sporlarından (Futbol, ​​hokey, boks, futbol, ​​dövüş sanatları ve güreş gibi sporlar) kaçınmalısınız.

Tek böbreği olan kişiler endişe duymamalı, fakat önlemlerini almalı ve düzenli doktor kontrollerini yaptırmalıdır.

Tek böbreği olan kişiler ne sıklıkla doktora görünmeli?

Yılda en az iki kez böbrek fonksiyonunuzu kontrol ettirmelisiniz. Uzman doktorunuz size basit bir idrar testi ve basit bir kan testi vererek böbrek fonksiyonunuzu kontrol edecektir. Ayrıca her yıl tansiyonunuzu kontrol ettirmeniz çok önemlidir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Raporu Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Tek böbrek nasıl teşhis edilir?

Doğumdan itibaren tek böbrek varsa, doktorlar genellikle doğum öncesi evrelerde tanı koyabilirler. Durum doğum öncesi ultrason taramasında 20. haftadan önce tespit edilebilir. Diğer durumlarda, durum doğumdan hemen sonra tespit edilebilir.

Bununla birlikte birçok durumda hastanın yaşadığı hiçbir kötü etki olmadığından durum teşhisi zor olabilir. Yaşamın ilerleyen dönemlerinde bu durum sadece hipertansiyon, yüksek proteinüri seviyeleri ve düşük GFR gibi semptomlar gözlendiğinde tespit edilir. 

Durum ayrıca bazen bir ultrason veya röntgen için girildiğinde tamamen tesadüfen teşhis edilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Raporu Bilgi Rehberi 2023

Tek böbrek engel oranı

Doktorunuz, engel oranı belirlerken bazı testler uygulayabilir. Tek böbreğinizin genel durumunu inceleyerek karar verebilir.

Not : Soliter Böbrek (diğer böbreğin renal fonksiyonları da (kreatinin klirensi değerlerine göre) değerlendirilir.)

NefrektomiOran
Diğer böbrek tamamen normal%10
Diğer böbrek tamamen normal, potansiyel hastalık mevcut (örnek: taş hastalığı)%15
Diğer böbrekte intermitan semptom veren ve devamlı tedavi gerektirmeyen üst üriner
sistem hastalığı
%20
Diğer böbrekte devamlı takip ve sık tedavi gerektiren üst üriner sistem hastalığı%25
Diğer böbrekte cerrahi ya da medikal tedavi yeterli tedavi sağlanamayan üst üriner sistem hastalığı%30
tek böbrek engel oranı

Tek böbrekle kaç yıl yaşanır?

Tek böbreği olan çoğu insan normal, sağlıklı ve dolu bir hayat yaşar. Sağlıklı bir böbrek iki böbrek gibi çalışabilir. Tek böbreğiniz varsa ve sağlığınızı korumaya ve düzenli olarak doktorunuza görünmeye özen gösteriyorsanız, normal ve sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

Yazı Kaynakları
Erişkinler için Engel Oranları Klavuzu
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 24
  be_endim
  Beğendim
 • 6
  g_zel
  Güzel
 • 7
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 2
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 11
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 1
  _zg_n
  Üzgün

Engelliler için sağlık eşitsizlikleri konusunda uzman olan ve yaşamı değiştiren tıbbi olaylar hakkında da araştırmalar yapan "kanser, travma vb..", engelli derneklerinde aktif yer alan araştırmacı bir kişidir.

Yazarın Profili

Yorumlar (9)

 1. 3 ay önce

  Doğuştan sol böbrek %14 sağ böbreğim %86 çalışmakta hastane kayıtlarım bulunmaktadır engelli raporu alma olasılığım nedir acaba?

  • Doktor olmadığımız için buradan oran belirtmeyi doğru bulmuyoruz her hastalığın şiddeti ve öyküsü farklı ve bu oranının durumunu değiştiriyor. Sizi takip eden doktordan rica ederseniz rapor hakkında, en azından oranınızı öğrenme konusunda yardımcı olabilir.

 2. 4 ay önce

  merhaba benim 10 yol önce sol böbreğim alındı sağ böbrek şuan GFR değerleri %72 ve hipertansiyon hastasıyım coveram 10+10 mg tansiyon ilacı kullanıyorum vergi indirimi emekliliği için müracaat ettim %10 rapor verdiler normal mi acaba saygılarımla

 3. 9 ay önce

  Merhaba annemin %85 engelli raporu vardi kemoterapi hastasi. Simdi de böbreklerinde sorun çikti iki bo rege de double j katater takildi. Bunun herhangi bi etkisi olur mu raporda?

 4. 11 ay önce

  Merhabar , Ben doğuştan tek böbrekliyim , N46 Erkek infetilitesi Hastasıyım yani inmemiş Testisten dolayı sperm yokluğu ve meni yollarının 1 tanesi doğuştan oluşmaması birtaneside yeteri kadar oluşmaması, Bu durumlardan ötürü % kaç oranında rapor alabilirim, Teşekkür ederim

  • Selim Bey öncelikle geçmiş olsun buradan oran belirtmeyi doğru bulmuyoruz her hastalığın şiddeti ve öyküsü farklı ve bu oranının durumunu değiştiriyor. Sizi takip eden doktordan rica ederseniz rapor hakkında, en azından oranınızı öğrenme konusunda yardımcı olabilir.

 5. 1 sene önce

  sude hanım bu at nalı böbrek bu konuyla ilgili bilginiz varmı engelli raporu alınabilirmi

Bir cevap yazın