1. Anasayfa
 2. Emeklilik

Emekli Maaşına Haciz Konulur mu? (Engelli, SSK, Bağkur, Memur) 

Emekli maaşına haciz konulur mu, engelli maaşına haciz gelir mi, evde bakım maaşına haciz gelir mi, memur emekli maaşına haciz konur mu, bağkur emekli maaşına haciz konulabilir mi? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


11
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Emekli maaşı ile yaşamlarını sürdüren kişiler borçlarını ödeyemediği durumlarda emekli maaşına haciz konulur mu? sorusunu araştırmaya başladı. Bu yazımızda emekli maaşına haciz gelir mi? Sizler için araştırdık.

Haciz nedir?

Haciz, bir borç veya yasal yükümlülük nedeniyle bir kişinin ya da kuruluşun malvarlığına veya gelirine el koyma işlemidir. Bu işlem, borçlu tarafın borcunu ödemediği durumlarda borçlunun varlıklarına el konularak borcun tahsil edilmesi için yapılır.

Emekli Maaşına Haciz Konulur mu?
Emekli Maaşına Haciz Konulur mu?

Geçmiş yıllara nazaran bankalar, haciz işlemi başlatmadan önce kişilere üç ay zaman tanımakta ve herhangi bir mal haciz edilmemektedir. Kişi tarafından borç ödenmemesi ve iki ayı aşması durumda haciz işlemleri başlatılmakta ve sürecin devamında mal varlığı araştırılmaktadır. Kişinin üzerine kayıtlı mal olması durumunda ŞERH koyularak satışı engellenmektedir.

Emekli maaşına haciz konulur mu?

Kanun ve yasalar gereği SGK emekli kişinin onayı olmadan emekli maaşı haciz edilemez. Emekli grubu 4/A yada 4B fark etmeksizin emekli olan kişilerin üçüncü şahıslara borçlanmasından kaynaklanan emekli maaş haczedilmesi için izin gerekmektedir.

MADDE 93- (Değişik birinci fıkra: 17/4/2008-5754/56 md.) Bu Kanun gereğince sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödenekleri, sağlık hizmeti sunucularının genel sağlık sigortası hükümlerinin uygulanması sonucu Kurum nezdinde doğan alacakları, devir ve temlik edilemez. Gelir, aylık ve ödenekler; 88 inci maddeye göre takip ve tahsili gereken alacaklar ile nafaka borçları dışında haczedilemez. Bu fıkraya göre haczi yasaklanan gelir, aylık ve ödeneklerin haczedilmesine ilişkin talepler, borçlunun muvafakati bulunmaması halinde, icra müdürü tarafından reddedilir.

Günümüzde yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi de ekonomik problemlerdir. Ekonomik problemlerin başında kredi borcu, konut borcu, araç borcu, nafaka vb. borçların ödenmemesinden kaynaklanan problemlerden dolayı, borçlu kişilere yasal işlemler uygulanır.

Engelli maaşına haciz gelir mi?

2022 kanun kapsamında alınan aylıklar (engelli maaşı) haciz edilemez. Diğer maaş türlerinin aksine engelli kişinin muvafakati olsa dahi haciz edilmemektedir. Maaşınıza herhangi bir noter kanalı ile haciz işlemi uygulanırsa, itiraz ederek haciz işlemini kaldırabilirsiniz.

Evde bakım maaşına haciz gelir mi?

Evde Bakım Maaşı, dul ve yetim aylığı, yaşlılık maaşı gibi aylıklara T.C. yargı kararlar ışığında ve Anayasal hak kapsamında hiçbir şekilde haciz edilemez olduğu net şekilde belirtilmiştir.

Bu türdeki maaşlara banka, devlet ya da alacaklı kişi hiç bir koşulda kişinin onayı olmadan kesinti olmaz ve haciz edilemez.

Memur emekli maaşına haciz konur mu?

Memur emeklileri 5434 sayılı kanun kapsamında olmasından dolayı durumlar biraz daha farklıdır. Memur emekli maaşına haciz konulur mu? sorusuna cevap vermek gerekirsek;

5434 sayılı kanun kapsamında emekli memur maaşlarının haciz edilemeyeceğine dair bir bilgi yoktur. Bu nedenle memur emekli maaşlarına haciz konulabilir.

Bağkur emekli maaşına haciz konulabilir mi?

Ekonomik problemlerin başında kredi borcu, konut borcu, araç borcu, nafaka vb. borçların ödenmemesinden kaynaklanan problemlerden dolayı, borçlu kişilere yasal işlemler uygulanır. Kısaca cevaplamak gerekirsek; Bağkur emekli maaşına haciz konulamaz.

Haciz İşlemi Kesintisi Ne Kadar?

Borçlarınızdan dolayı aldığınız maaşa haciz işlemi uygulanması durumunda maaşınızın 4/1 kesinti uygulanır. Bu kesinti kapsamında Asgari Geçim İndirimi ve çocuk parası gibi ek ödemeler düşülerek hesaplanır.

Emekli maaşına haciz konulur mu? Konumuz hakkında aklınıza takılan ve merak ettiğiniz sorular olması durumunda alt kısımda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 7
  be_endim
  Beğendim
 • 3
  g_zel
  Güzel
 • 4
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 1
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 1
  _zg_n
  Üzgün

Princeton üniversitesi mezunu, evli ve engelli bir yazarım. Araştırmalarım ve takip ettiğim konular engelli hakları, erişilebilirlik, ve engelli yönetmelikleri alanlarıdır. Engelli konuları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız uzmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (11)

 1. Merhaba engelli bireyim oranım %46 .özel sektörede yada kamuda çalıştığım zaman maaşıma sizce haciz konulabilirmi. Banka kredi borcum var icralık oldum.

 2. 3 Eylül 2022

  Merhabalar
  Ben 22.06.1998 SGK girişliyim.yüzde 40 raporum var vergi indirimimde var.suan 4080 gün primimin dolmasına 6 ay var.emekli maaşımın yüksek bağlanması İçin ne yapmalıyım.dışardan yüksekten yatırsam SGK primini etkisi olurmu.birde hangi ay emeklilik dilekçemi vereyim 2023 u beklesemmi yada askerlik borçlanmasını yapıp hemen başvursammı.birde tahminen maaşım ne olur.çok soru sordum ama kusura bakmayın.teşekkürler şimdiden

 3. 28 Haziran 2022

  Babam SSK emeklisi banka borçları nedeniyle arsa üzerine icra el koydu babam yüzde 94 engelli icra bu arsayı satabilirmi

 4. Şuan maaşımı icra yoluyla para kesimtisi var vergi indirimden emekli olursam yine icra yoluyla kesinti yaparlarmi şahıs ödemesinden icra var saygilar

 5. 24 Haziran 2022

  SGK alacağı ve nefaka dan dolayı Sadece maaş Emekli engellik maaşına el kor başkasından dolayı koyamaz

 6. 9 Haziran 2022

  2022 ye göre emekli oldum. Ancak sgk alacağı için haciz koydu. Engelli maaşına 2022 ye göre emekli olan maaşlarda sgk alacağıda olsa haciz koyamaz diye yazıyor internet araştırmalarımda doğrumudur nasıl hacizi kaldırabilirim. Lütfen yardımcı olursanız sevinirim.

Bir yanıt yazın