1. Anasayfa
 2. Emeklilik

Emeklilik Aylığı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Emekli aylığı nasıl hesaplanır, E-Devlet emekli maaşı sorgulama, 4A emekli maaşı hesaplama, 4B emekli maaşı hesaplama, 4C emekli maaşı hesaplama tüm detayları ile makalemizde.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Emekli aylığı hesaplama, işlemlerini SGK internet sitesi üzerinden hesaplayabilirsiniz. Sosyal Sigorta Kurumu internet sitesi üzerinde 4A, 4B, 4C sigorta kolları için hesaplama araçları mevcuttur.

Emekli Aylığı Nasıl Hesaplanır?

Emekli aylığı hesaplama işlemi kişilerin emeklilik durumuna göre değişkenlik gösterir. Emekli maaşı hesaplanırken, kişilerin prim ödeme gün sayısı, prim ödeme tutarı, prime ek promosyon miktarı, yıl sayısı gibi bilgileri bilmesi gereklidir. Bilgilerin tamamını e-devlet sistemi üzerinden alabilirsiniz.

Henüz Emekli Olmayanlar, Alacakları Maaşları Nasıl Öğrenebilir ?

Emekli olmayan fakat emekli olması durumunda alacakları maaş tutarını e-devlet sistemi ve SGK hizmet binalarını ziyaret ederek iki şekilde öğrenebilirsiniz. E-devlet üzerinden yapacağınız sorgulama işlemi sonucunda, emekli olmanız durumunda alacağınız maaşı ve emekli olunacak yaşı görüntüleyebilirsiniz.

E-Devlet Emekli Maaşı Sorgulama

E-devlet emekli maaşı sorgulaması yapmak için öncelikle e-devlet sistemine giriş yapılır. T.C. Kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra sayfa içerisinde yer alana E-Hizmetler bölümü seçilir. Açılan bölümde Sosyal Güvenlik Kurum sayfasına geçiş yaparak hangi sigorta koluna tabi iseniz, ilgili sigorta kolunu seçerek emekli maaşı sorgulama işlemi gerçekleştirilir.

E- Devlet Üzerinden Yapılacak Sorgulama İşlemi Yazılı Alabilirmiyim ?

E-devlet sistemi üzerinden yaptığınız emekli maaşı sorgulama işleminin sonucunu yazdırmak için iletişim bilgilerinizin “Eposta, Telefon Numaranız” vb. bilgilerinizin eksiksiz olması gereklidir. Bu bilgilerin olması durumunda sorgulama yaptığınız birçok işlemin sonucunu E-posta ve SMS yolu ile almanız mümkündür. E-posta ile gelen tüm sorgulama sonuçlarını aynı zamanda yazdırabilirsiniz.

4A Emekli Maaşı Hesaplama İşlemi

4A emekli maaşı hesaplama işlemi yapılması için 3600 prim günü ödemesinin yapılması gerektiğini unutmamalıyız. SGK emekli aylık hesaplama internet sitesine giriş yaparak emekli aylığı hesaplaması yapabiliriz. Hesaplama sayfasında SSk Sicil No, Kimlik No, Baba Adı, Doğum Tarihi ve Nüfusa kayıtlı il ve ilçe gibi bilgiler istenmektedir. Bilgi girişleri yapıldıktan sonra sorgula butonu tıklanarak 4/A emekli aylığı hesaplama işlemi tamamlanır.

4a emekli aylik hesaplama
4A emekli maaşı hesaplama

4B Emekli Maaşı Hesaplama İşlemi

4B emekli aylığı hesaplama işlemi e-devlet sistemi üzerinde yapılır. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra Kurumlar sekmesine gelerek Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasında girilir. Bu sayfa içerisinde yer alan 4/B emekli aylığı hesaplamaaracı tıklanır. Açılan ekran esnaf yada tarım bölümü seçilerek sorgula butonu tıklanır. Sorgulama işlemi sonucunda çıkan değerler net bir değer olmamak ile birlikte yaklaşık bir sonuçtur. 4B emekli aylığı hesaplama işlemi yapılmadan önce 5400 prim gününüzün yapılması gerektiğini unutmamalısınız.

4b emekli aylik hesaplama
4B Emekli Maaşı Hesaplama İşlemi

4C Emekli Maaşı Hesaplama İşlemi

4C emekli maaşı hesaplama işlemini gerçekleştirmek için SGK resmi internet sitesinde yer alan 4C İkramiye ve Maaş Hesaplama aracı kullanılmalıdır. 4C emekli aylığınızı hesaplamak için bazı adımların yapılması gereklidir;

 • Derece Durumu
 • Hizmet Yılı
 • Hizmet Ayı
 • Ek Gösterge
 • Kıdem Yılı
 • Pay ve Payda Oranı
 • Makam, Temsil, Görev Tazminat Göstergesi
 • İkrami Yılı
 • Tazminat Ek Gösterge

hesaplama işlemlerini tamamlamak için kademe, derece ve aylık tarihi kesinlikle doldurulmalıdır. Tüm verdiğiniz bilgiler ışığında emekli maaşınız hesaplanır fakat çıkacak sonuç sadece tahmini rakam olmakla birlikte net maaşınızı vermemektedir.

4c emekli aylik hesaplama
4C Emekli Maaşı Hesaplama İşlemi

SGK Hizmet Dökümü Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Hizmet dökümü sorgulaması, SGK kurumu ve e-devlet sistemi üzerinden online sorgulanır. T.C. Kimlik numaranız ve şifreniz ile e-devlet sistemine giriş yapılır. Giriş yapıldıktan sonra Kurumlar sekmesi açılarak, Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasına giriş yapılır. Açılan ekranda SGK Tescil ve Hizmet Dökümü bağlantısı tıklanarak SGK Hizmet dökümü belgenizi alabilirsiniz.

Ne Zaman Emekli Olurum ?

Emeklilik tarihini öğrenmek için SGK ve e-devlet online sistemi kullanılır. SGK üzerinden emeklilik tarihi sorgulama işlemi için SGK internet üzerinden ilgili sayfaya girilir. SGK Üzerinden Emeklilik Tarihi Sorgulama işlemi için sizden bazı bilgiler istenir.

 • Cinsiyet
 • Doğum Tarihi
 • Hizmet Başlangıç Tarihi
 • Maluliyet Durumunuz
 • SSK Prim Ödeme Gün Sayısı
 • Askerlik Gün Sayısı
 • Diğer Kurum Hizmet Gün Sayısı
 • Fiili Gün Sayısı
 • 3600 Prim Gün Sayısı Dolduğu Tarih

Yukarıda verilen bilgiler doğru şekilde girilmesi durumunda gönder butonu tıklanarak, emekli olacağınız tarih sonuçlanacaktır.

emeklilik tarihi sorgulama
Emeklilik tarihi sorgulama

Emekli Maaşı Telefon İle Sorgulanır mı ?

Emekli maaşı telefon ile sorgulama işlemi için öncelikle ALO 170 hattı aranmalıdır. Kişiler bu hat üzerinden emeklilik hakkında tüm bilgileri çağrı merkezi vatandaş temsilci tarafı aracılığı ile öğrenebilir. Emeklilik hakkında tüm bilgilere ulaşılması için için vatandaş temsilcisi sizden bazı bilgiler isteyebilir. Gerekli bilgileri paylaşmanız durumunda emekliliğe dair tüm bilgilerin sonucunu alabilirsiniz.

Emeklilik Zamanı Nasıl Sorgulanır ?

Emeklilik zamanı sorgulama işlemini gerçekleştirmek için SGK ve E-devlet online sistemleri kullanılır. 

İstenilen sorgu siteleri seçilerek gerekli bilgileri girmeniz durumunda emeklilik tarihiniz sorgulanabilir. Ayrıca emeklilik aylığı, emeklilik tarihi ve bağlı olduğunuz tüm sigorta kollarına istinaden tüm işlemleri bu siteler üzerinden yapabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili