1. Anasayfa
 2. Engelli Hakları

Engelli Ulaşım Hakları Nelerdir?

Engelli ulaşım hakları, devlet tarafından engelli vatandaşların sosyalleşmeleri ve ekonomik anlamda bir nebze de olsa rahatlamaları açısından verilmiş olan haktır.


6
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Engelli ulaşım hakları, devlet tarafından engelli vatandaşların daha fazla sosyalleşebilmeleri ve ekonomik anlamda bir nebze de olsa rahatlayabilmeleri açısından verilmiş olan haklardır.

Engelli Ulaşım Hakları 2022

Pek çok ulaşım aracında geniş kullanım haklarına sahip olan kişiler, aynı zamanda hem ücretsiz hem de indirimli olarak engelli ulaşım haklarını kullanır. Ancak engelli ulaşım haklarını kullanmak isteyen kişilerin yapmaları gereken birkaç işlem ile sağlamaları gereken birkaç şart bulunmaktadır.

Bu şartları yerine getiren kişiler, rahatlıkla devletin kendilerine sağlamış olduğu ulaşım haklarından yararlanabilir.

Otobüs engelli indirimi var mi?

Engelli şehirler arası kara yolu yolculuğu hakları, Karayolları Taşıma Yönetmeliği 57.madde 11.fıkra gereğince engelli vatandaşlarımız şehirler arası kara yolu yolculuğu yaparken yüzde 40 ve üzeri oranında engelli olduğunu beyan etmesi durumunda geçerli ücret tarifesi üzerinde yüzde 30 oranında indirim hakkı kazanır.

Engellilere sağlanan devlet demir yolları ulaşım hakları nelerdir?

Engelli demir yolu ulaşım hakları; engel oranı yüzde 40 ve üzeri olan kişiler için geçerlidir. Buna göre engel oranı yüzde 40 ve üzeri olan vatandaşlar, devlet demir yolu ulaşımlarında ücretsiz indirim hakkı elde eder. Bunun yanı sıra devlet demir yolları engel oranı yüzde 50 ve üzerinde olan ağır engelli vatandaşlarımıza yolculuk esnasında refakat eden kişiler için de ücretsiz hakkı vardır.. 

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Hakları Bilgi Rehberi 2024

Engelli havayolu indirimi ne kadar?

Engelli hava yolu ulaşım hakları, diğer ulaşım araçları kadar yaygın olmasa da bir nebzede rahatlatma sağlayan uygulamalardır. Buna göre yüzde 40 veya daha fazla engeli olan vatandaşlarımızın THY hava yolu ulaşım hakları incelendiğinde promosyon biletler hariç olarak tüm iç hat biletlerinde yüzde 20 oranında ve tüm dış hat biletlerinde yüzde 25 oranında indirim hakları vardır. 

Bunun yanı sıra refakatçi ile seyahat etmesi zorunlu olan bu kişilerin aynı seferde refakat edecek olan refakatçileri için de tüm iç hat biletlerinde yüzde 20 oranında indirim uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra kişiler eğer uçuşlarından 24 saat önce bildirim yaptıklarında tekerlekli sandalye hizmeti de ücretsiz olarak sağlar. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta online bilet satışlarının indirimli olmayacağıdır. 

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Uçak Bileti İndirimi 2022

Engelli ulaşım kartı belgeleri nelerdir?

Ulaşım hakkından yararlanmak isteyen engelli vatandaşların başvuru belgeleri şunlardır;

 • Engelli kimlik kartları,
 • Nüfus cüzdanları,
 • 1 adet vesikalık fotoğraf 10 TL – 30 TL arası kart ücretidir.

Engelli şehir içi ulaşım hakları nelerdir?

Engelli vatandaşlarımıza sağlanan şehir içi ulaşım hakları illere göre farklılık gösterse de genel olarak ücretsizdir. Örneğin hem Ankara’da hem İstanbul’da yüzde 40 ve üzeri engele sahip olan bir engelli vatandaşın, ücretsiz olarak seyahat etme hakkı mevcuttur.

Belediyelerin engellilere sağladığı ulaşım hakları nelerdir?

Bir çok büyük şehrimizde engellilere yönelik belediyeler tarafından sunulan engelli ulaşım hakları mevcuttur. Büyük şehirlerden bazılarını incelersek;

İstanbul engelli seyahat kartı (İndirim Oranı)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi şehir içi hatları otobüs seferlerinde engelli ulaşım indirimi bulunmaktadır. Engelli kişilere sağlanan engelli istanbul ücretsiz ulaşım hakkı otobüslerde geçerli indirim oranı %100 olarak belirlenmiş olup İstanbul Kart olarak isimlendirilen kartı belediyeye başvurarak temin edebilirsiniz.

Ankara engelli seyahat kartı (İndirim Oranı)

Ankara Belediyesi şehir içi hatları otobüs seferlerinde engelli kişilere sağlanan engelli ankara ücretsiz ulaşım hakkı EGO kart ile yüzde 40 ve üzeri kişilere yüzde 100 indirim hakkı sağlamaktadır.

İzmir engelli seyahat kartı (İndirim Oranı)

İzmir Büyükşehir Belediyesi şehir içi hatları otobüs seferlerinde engelli kişilere sağlanan engelli izmir ücretsiz ulaşım hakkı yüzde 100 indirimli sağlanmaktadır.

Bursa engelli seyahat kartı (İndirim Oranı)

Bursa Büyükşehir Belediyesi şehir içi hatları otobüs seferlerinde engelli bireylere sağlanan engelli bursa ücretsiz ulaşım hakkı yüzde 100 indirimli sağlanmaktadır.

Adana engelli seyahat kartı (İndirim Oranı)

Adana Büyükşehir Belediyesi şehir içi hatları otobüs seferlerinde engelli bireylere sağlanan engelli adana ücretsiz ulaşım hakkı yüzde 100 indirimli sağlanmaktadır.

Engelli ulaşım kart vize yenileme

Engelli ulaşım kart vize yenileme işlemleri, belediyelerin politikaları gereğince uygulanmaktadır. Bazı belediyeler ulaşım kart vizesini süreli vermekte olup, süre bitiminde yenilenmesi gereklidir.

Engelli sağlık raporu üzerinde geçerlilik süresi belirtilmesi durumunda, süresi dolan sağlık raporu tarihinde ulaşım kart kullanıma kapatılır. Raporun yenilenmesi durumunda ulaşım kartını tekrardan müracaat ederek geçerlilik süresi uzatılmalıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 15
  be_endim
  Beğendim
 • 2
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

En geniş bilgi paylaşımı ve sosyal farkındalık etkinlikleri ile engelli hedef kitlesine, engellilik konuları ile ilgili bilgiler veren sosyal sorumluluk projesidir.

Yazarın Profili

Yorumlar (6)

 1. 17 Ekim 2023

  şehir içi ulaşım engelli kartı ücretsizdi . ama internette otobüs engelli kartı iptal olcakmış dorumu acaba ?

 2. 23 Ağustos 2022

  Merhaba, %97 raporum yanımda refakatçim ile ücretsiz yararlanabiliyor muyuz? Ve bunun için ne yapmam gerekiyor? Teşekkürler,

  • Ağır engellilerin kendileri ile birlikte yolculuk ettikleri bir refakatçisi şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca yeni basılan ve üzerinde “ULAŞIMDA REFAKATÇİ HAKKI VARDIR” ibaresinin yer aldığı kimlik kartını almalısınız.

 3. Ocak ayından önce Tcdd trene birkaç defa bindim ücret almıyorlar. Ama siz %50 indirim diyorsunuz. Değişiklik mi oldu yoksa sehven yanlış mı yazdınız kontrol edermisiniz. İyi akşamlar

Bir yanıt yazın