1. Anasayfa
 2. Engelli

Hiç Çalışmayan Engelli Annelerine Emeklilik 2023

Engelli çocuğu olan annelere erken emeklilik, engelli çocuğu olan anne nasıl emekli olur, engelli bakan anneye emeklilik hakkı, engelli annesi erken emeklilik hesaplama? Hepsi yazımızın devamında.


18
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Engelli annelerine emeklilik hakkı için yasalarda bazı yeni değişiklikler yapılmıştır. Bakıma muhtaç çocuk ve ağır engel oranına sahip çocuk anneleri bu yasadan yararlanmaktadır.

Günümüzde çalışan annelerimizin hayat şartları zordur. Bakıma muhtaç çocuk ve ağır engel oranına sahip bir çocuğa bakan annelerin, çocuklarının yanında olmak ve çocuklarının kişisel bakımı ile ilgilenmesi için erken emeklilik şansına sahip olacaktır.

Engelli çocuğu olan annelere erken emeklilik

Engelli annelerin, çocuklarına başkasına emanet ederek çalışması oldukça güçtür. Engelli annelerin istek ve arzusu her daim engelli çocuğun yanında olmak ve ona destek olmaktır. Tüm şartlar ele alındığında erken emeklilik engelli anneleri için oldukça önem teşkil etmektedir.

Engelli Annelerine Emeklilik Hakkı
Engelli Annelerine Emeklilik Hakkı

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu 28. maddeye göre ağır engel oranına sahip kadın çalışanların emeklilik prim gün sayısı engelli annelerine emeklilik kapsamında 4/1 oranında düşürülmüştür.

Engelli annelerin bu yasadan yararlanması için çocuğunun ağır engel durumunu belgeleyerek başvuruda bulunması gereklidir.

Hangi anneler erken emeklilik kapsamındadır?

Engelli erken emeklilik hakkından yararlanacak olan kadınlar şöyledir:

 1. Çalışan tüm anneler
 2. İsteğe bağlı sigortalı veya iştirakçi olan anneler.

Engelli çocuğu olan anne nasıl emekli olur?

Engelli annelerine emeklilik hakkından yararlanmak için bazı şartlar mevcuttur. Bakıma muhtaç çocuk ve ağır engelli çocuğa sahip annelerin bu haktan yararlanmak için Sosyal Güvenlik Kurumlarına başvuru yapması gereklidir.

Engelli annelerine emeklilik hakkından yararlanmak için;

 • 01/Ekim/2008 tarih sonrasında sigortalı olması gerekirken 01/Ekim/2008 öncesi sigorta giriş olup çalışanların bu tarihten önceki süreleri erken emeklilik için değerlendirilmez.
 • Engelli annesi, çocuğunun ağır engelli veya başkasına muhtaç olduğunu belgeleyen sağlık kurulu raporu göstermelidir.

Engelli annesi, çocuğun bakımının başkasına muhtaç olduğu tarih başlangıcı ile sona erdiği tarih arasındaki prim ödeme günleri emekliliğe eklenerek yaş durumundan azaltılmaktadır.

Engelli annelerine emeklilik başvurusu nereye yapılır?

Bakıma muhtaç çocuğu olan anneler ikametgah ettikleri güvenlik il müdürlüğüne / sosyal güvenlik merkezine başvurmalıdır.

Sevk edildikleri hakem heyet hastanesinden çocukları için sağlık raporu almalıdırlar. Engelli çocuk yaşamaya devam ettiği sürece prim eklemeler devam edecektir. Eğer annenin birden fazla bakıma muhtaç olan çocuğu var ise, anne sadece tek çocuk için bu haktan faydalanabilir.

Engelli bakan anneye emeklilik hakkı

Günümüz yaşam şartlarında engelli çocuğa sahip annelerin yaşamlarını sürdürmek oldukça zor bir durumdur. Engelli annesi erken emeklilik hakkından yararlanmak için 01/Ekim/2008 tarih sonrasında sigortalı olması durumunda engelli annelerin çalıştıkları;

2008 sonrası çalışan ve ağır engelli çocuğu olan annelerin 1 yılı 450 gün olarak hesaplanır ve yaş hadlerinden bu rakam düşer.

Engelli annesi erken emeklilik hesaplama

Engelli annelerine emeklilik hakkını bir örnek hesaplamak gerekirsek;

Çalışma YılıPrimEklenen YılEklenen Prim
5 Yıl1.800 Gün6,25 Yıl2.250 Gün
10 Yıl3.600 Gün12,5 Yıl4.500 Gün
15 Yıl5.400 Gün18,75 Yıl6.750 Gün
20 Yıl7.200 Gün25 Yıl9.000 Gün
engelli annelerine emeklilik hesaplama tablosu

olarak hesaplanır. 01/Ekim/2008 tarih sonrasında sigortalı olması durumunda engelli annelerin her yılına 90 gün prim eklenmektedir. Ayrıca eklenen süreler engelli annenin yaş haddinden düşmektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Hakları Bilgi Rehberi 2024

Engelli çocuğu olan baba erken emekli olabilir mi?

Ne yazık ki bakıma muhtaç çocuğu ve ağır engele sahip olan annelere verilen hak babalar için geçerli değildir. Engelli çocuğu olan babaya emeklilik hakkı tanınmamıştır. Bu ayrıcalıktan sadece engelli annesi erken emeklilik hakkında yararlanmaktadır.

Sürekli Bakıma Muhtaç Olma Halleri Nelerdir?

Bakıma muhtaç çocuğa sahip engelli annelerinin bu haktan yararlanması için bunu belgelendirmesi gereklidir. Başkasının sürekli olarak bakımına muhtaç olma halleri nelerdir?

 • İki elde kayıp olması durumunda
 • Her iki bacak alt kısımda 1/3 oranında kayıp olması durumunda
 • Tedavisi olmayan hastalıktan ötürü ağır beslenme sorunları ve kilo kaybı
 • İki gözünde 100/100 tam kayıp durumunda
 • Bir ayağın kalçadan kaybı yada bir kolun omuzdan kayıp olması durumunda
 • Sürekli veya süreli ruh ve sinir hastalıklarında hastane ortamında kalmayı gerektiren tedavilerde.
 • 2 kol yada 2 bacak felç durumlarında
 • Merkezi sinir sistemi sfinkter bozuklukları olması durumunda

Sürekli bakıma muhtaç olma halleri ortaya çıkmaktadır.

Engelli çocuğu olan annelerin hakları nelerdir?

Engelli çocuğu olan annelerin hakları özel sektör yada kamu çalışanları arasında farklı hakları mevcuttur. Bu hakları incelersek;

 • Engelli yakını olanlar için evde bakım maaşı
 • Gelir vergisi indirimi
 • Nöbet muafiyeti ve izin hakkı
 • Engelli çocuğu olan çalışan anneler için erken emeklilik hakkı
 • Senelik izin hakkı
 • Mazeret izni
 • Refakat izni
 • Tayin hakkı

Özetle Emekli aylığı bağlanması talebinde bulunan kadın sigortalıdan , başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malül(engeli) çocuğu bulunanların 01. Ekim 2008’den sonra geçen prim ödeme gün sayılarının dörtde biri , prim ödeme gün sayıları toplamına eklenir ve eklenen bu süreler emeklilik yaş hadlerinden de indirilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Engelli çocuğu olan anne nasıl emekli olur merak edilen sorular kısaca;

Engelli çocuğu olan erken emekli olabilir mi?

SGK mevzuatı gereğince, engelli çocuğu olan annelerin erken emeklilik hakkı bulunmaktadır. Ağır engelli çocuğu bulunan annelerin prim ödeme günleri 4/1 oranında ilave uygulanmaktadır.

Engelli çocuğu olan anne nöbet tutar mı?

Kamuda çalışan engelli anneleri ve babaları fazla mesai ve nöbet tutma konusunda ayrıcalık tanınmıştır. Engelli çocuğu olan TSK çalışanlarında nöbet muafiyet hakkı bulunmaktadır.

Evlat edinen annelerde erken emekli olur mu?

Bakıma muhtaç çocuğu evlat edinen anneler erken emeklilik hakkından yararlanmaktadır.

Engelli çocuğunu terk eden anne erken emekli olur mu?

Ağır engelli ve bakıma muhtaç çocuğa sahip anneler çocuklarına devlet kurumuna bırakması ya da terk etmesi durumunda bu haktan asla yararlanamaz.

Engelli annelerine emeklilik konumuz hakkında aklınıza takılan ve merak ettiklerinizi alt kısımda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Yazı Kaynakları
5510 sayılı iş kanunu
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 19
  be_endim
  Beğendim
 • 3
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 2
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 4
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 3
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (18)

 1. Merhaba %90 engelli çocuğum var 2011 girişli 285 gün çalışma sürem var. Ev hanımları istege bağlı sigorta yaptırarak bu haktan yararlana bilir miyim? Eğer yararlana biliyorsam ödeme konusunda indirimli mi yoksa sabit mi oluyor

 2. 20 Nisan 2023

  Gg Merhaba ben ev hanımıyım 19 yıldır yatalak yüzde yüz engelli raporu olan çocuğuma bakıyorum hiç sigorta girişim yok nereden başlamam lazım ? Ev hanım olduğum için sigorta girişimi nerden yapmalıyım ? 19 yıldır baktığım engelli çocuğum 19 yıllık günümü toplu ödeyebilme şansım varmı nerden başlayıp ne yapmak gerektiğini bana yazarmısınız çok teşekkür ederim

  • Leyla hanım 2008 sonrası çalışan ve ağır engelli (tam bağımlı) çocuğu olan annelerin 1 yılı 450 gün olarak hesaplanır ve yaş hadlerinden bu rakam düşer. Yani normal emeklilik şartları geçerli fakat çocuğunuzdan dolayı yıllık 4/1 oranında ek prim günü alıyorsunuz. Emeklilik Tablosu 2023 (Erkek – Kadın – Engelli) incelemek için lütfen tıklayınız.

 3. 16 Nisan 2023

  Merhaba 4a 28.12.2007 işe giriş tarihim 2587 prim günüm var 2016 doğumlu ağır engelli oğlum var
  7 yıldır çalışamıyorum emeklilik durumum hakkında bilgi verir misiniz şimdiden teşekkürler

  • Pınar hanım 2008 sonrası çalışan ve ağır engelli (tam bağımlı) çocuğu olan annelerin 1 yılı 450 gün olarak hesaplanır ve yaş hadlerinden bu rakam düşer. Yani normal emeklilik şartları geçerli fakat çocuğunuzdan dolayı yıllık 4/1 oranında ek prim günü alıyorsunuz. Emeklilik Tablosu 2023 (Erkek – Kadın – Engelli) incelemek için lütfen tıklayınız.

 4. Merhaba, Ben 1998 SSK girişliyim. 1180 gün calısmıslığım var. Oğlum engelli
  (18 yaşından küçük) ve raporu var. Ben oğlum dan dolayı erken emekli olabilirmiyim. Teşekkürler!

 5. 29 Mart 2023

  Merhaba benim sigorta girisim 15.11.2007 (220 gün
  çalismisligim var). Benim üç çocugum var ilki agir
  engelli 2012 dogumlu.. Yeni Bagkur ödemeye
  basladim.. ne zaman emekli olurum. Teşekkürler..

 6. 3 Mart 2023

  Merhaba, yüzde doksan engeli çocuğu olan ve 4b bağkur ödemesi yapan bir anneye prim günü indirimi olur mu? Olursa kaç gün olur?

  • Sevgi hanım Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede ağır engelli çocuğu bulunan annelerin yararlandığı bu haktan; Bağ-Kur, SSK, Emekli Sandığı, Tarım İşçileri ve İsteğe Bağlı Sigortalı olan anneler yararlanır.

 7. 13 Şubat 2023

  Merhaba,
  Hematoloji hastası ve ÇÖZGER raporu (2 yıl süreli:2022-2023) oğlum var. Eşim çalışamıyor ve evde çocuğa bakmaktadır. 1992 yılından 2018 yılına kadar sigortası var. 2018 yılına kadar herhangi bir sigortalılığı yok. Yukarıda bahsi geçen kanundan yararlanabilir miyiz?

  • Murat Bey 01/Ekim/2008 öncesi sigorta giriş olup çalışanların bu tarihten önceki süreleri erken emeklilik değerlendirmeye girmez. 2008 sonrası çalışan ve ağır engelli çocuğu olan annelerin 1 yılı 450 gün olarak hesaplanır ve yaş hadlerinden bu rakam düşer. Fakat raporunuz yeni olması nedeniyle öncesi sayılmayabilir. Bu konuyu araştırıp bu yorumun altına sizin için yazacağız.

  • 14 Şubat 2023

   “2018 yılına kadar herhangi bir sigortalılığı yok.” cümlemi yanlış yazdım. Doğrusu 2018 yılından sonra herhangi bir sigortalılığı yok. O tarihten önce sigortalılığı var.

 8. 11 Ocak 2023

  Nesrin yalçın(engellinin annesi) Biri,12 yasında yüzde doksan ağır engelli diğeri normal 2 çocuğum var.sigorta baslangicim 28.12.2000.prim gün sayım 2360.yaşım 40 nasıl emekli olabilirim.tsk ederim

 9. Benim oglumda ağır engelli benim sadece 45 gunluk 2010 da sigorta girisim var ben bakim ucreti aldigim icin calisamiyorum malesef esimden bosandim yillar once ogluma tek basima bakiyorum acaba benimde emekli olma şansim varmi dır

  • Zuhal hanım emeklilik şartlarını yerine getirmeniz durumunda 2008 sonrası girişli olduğunuz için şansınız var. Prim günü ve yaş avantajınız var (5 yıl çalışan engelli anneler 6,25 yıl 10 yıl çalışan engelli anneler 12,5 yıl olarak hesaplanır. 01/Ekim/2008 tarih sonrasında sigortalı olması durumunda engelli annelerin her yılına 90 gün prim eklenmektedir. Ayrıca eklenen süreler engelli annenin yaş haddinden düşmektedir.)

Bir yanıt yazın