1. Ana Sayfa
  2. SGK

SGK 4A En Yüksek Emekli Maaşı Ne Kadar?

Emekli maaşı nedir, SGK 4A en yüksek emekli maaşı ne kadar, SGK 4A emekli maaşı nasıl hesaplanır? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


2

Emeklilik, çalışma hayatımızın sonunda hayalini kurduğumuz bir süreçtir. Yıllarca çalıştıktan sonra emekli maaşı almaya hak kazanmak çalışanların beklediği bir fırsattır. SGK kapsamında “4A” emekli maaşı da bu bekleyişin sonucunda alınan bir maaştır. Ancak, SGK 4A en yüksek emekli maaşı ne kadar olabilir? Bu yazımızda bu konuya detaylıca değineceğiz.

Emekli maaşı nedir?

Emekli maaşı, bir kişinin çalışma hayatı boyunca ödediği sosyal güvenlik primleri ve diğer koşullara göre belirlenen bir tutardır ve devlet tarafından ödenen maaş türüdür.

SGK 4A en yüksek emekli maaşı ne kadar
SGK 4A en yüksek emekli maaşı ne kadar

SGK 4A en yüksek emekli maaşı ne kadar?

Ülkemizde en yüksek emekli maaşı 2023 yılı için 24 bin 793 TL, en düşük taban emekli maaşı ise 7 bin 500 TL‘dir. Bu miktar, kişinin prim ödeme gün sayısı ve prim ödeme miktarı gibi durumlara göre değişebilir.

Unutulmamalıdır ki, herkesin emekli maaşı farklı olabilir. Emekli maaşı, kişinin ödediği prim miktarı, çalışma süresi ve diğer şartlara göre belirlenir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım 2023?

SGK 4A emekli maaşı nasıl hesaplanır?

SGK 4A emekli maaşı, sigortalının prim ödeme gün sayısı ve prime esas kazancına göre hesaplanır. Sigortalının emeklilik yaşı ve emekli olma şekli de emekli maaşını etkiler.

Prim Ödeme Gün Sayısı

Sigortalıların emekli olmak için belirli bir prim ödeme gün sayısına ulaşmaları gerekmektedir. Bu gün sayısı, sigortalının işe giriş tarihine ve emekli olma şekline göre değişiklik gösterir. Sigortalı, prim ödeme gün sayısını ve diğer şartları tamamladıktan sonra emekli maaşı almaya hak kazanır.

Prime Esas Kazanç

SGK 4A emekli maaşı, sigortalının prime esas kazancına göre hesaplanır. Prime esas kazanç, sigortalının ücreti üzerinden hesaplanır. Prime esas kazanç, sigortalının çalıştığı süre boyunca aldığı ücretlerin toplamından oluşur. Prime esas kazanç, her yıl yeniden belirlenir.

thumbnail
Önerilen Yazı
En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar 2023?

SGK 4A en yüksek emekli maaşı ne kadar? Konumuz hakkında merak ettiklerinizi alt kısımda yer alan yorumlar bölümünden bizlere yazabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Princeton üniversitesi mezunu, evli ve engelli bir yazarım. Araştırmalarım ve takip ettiğim konular engelli hakları, erişilebilirlik, ve engelli yönetmelikleri alanlarıdır.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 1 ay önce

    Engelli emeklisi olan bir vatandaşın normal emekliden %5 daha fazla maaş aldığını duymuştum, sgk uzmanı bir beyefendinin videosunu izledim orada duymuştum bu açıklamayı. Konuyla ilgili olarak yardımlarınızı ve değerli yorumlarınızı bekliyorum…

Bir cevap yazın